Przejdź do filtru

Pomiar odległości przy użyciu czujników ultradźwiękowych

Pomiar odległości za pomocą ultradźwięków

Nietoperze są najpopularniejszymi zwierzętami stosującymi do swojej orientacji ultradźwięki. W locie wydają z siebie serie krótkich dźwięków o wysokiej częstotliwości, które to odbijają się od obiektów. W ten sposób z niezwykłą precyzją są w stanie wykryć przeszkody.

Ta metoda jest również użyteczna w przemysłowych technikach pomiarowych. Czujniki opracowane przez firmę PIL działają w oparciu o ultradźwięki i pomagają automatycznie określić pozycję i odległość od obiektów.

Ultradźwiękowe czujniki PIL zapewniają stabilny pomiar odległości oraz detekcję obiektów względem niemal wszystkich materiałów, również o zróżnicowanej strukturze.

Serie czujników ultradźwiękowych PIL

Wraz z seriami produktów P42, P44 i P47, firma PIL opracowała wiele bezdotykowych czujników odległości, z których każdy jest zoptymalizowany pod kątem różnych zastosowań.

Wykorzystane know-how jest widoczne w wielu patentach dla autorytatywnych technik dotyczących czujników ultradźwiękowych.

Czujniki ultradźwiękowe PIL wyróżnia szczególnie:

  • wysoka rozdzielczość
  • zoptymalizowana precyzja
  • duża szerokość wykrywania
  • niewielka minimalna odległość detekcji / pomiaru
  • wysoka odległość detekcji / pomiaru
  • wysoki stopień ochrony do IP68

Dzięki wysokim częstotliwościom oraz nowoczesnej konwersji sygnału, czujniki gwarantują dokładną pracę bez zakłóceń. Do transferu wyników do jednostki nadrzędnej dostępne są wyjścia analogowe, cyfrowe lub przełączające oraz interfejsy RS232 i RS485. Dzięki mechanizmom synchronizacji można używać większej ilości czujników w tym samym czasie, co umożliwia wykrywanie / pomiar większych struktur.

Seria P41

Seria produktów P41 z przyciskiem teach-in oraz wyjściami analogowymi lub 2 wyjściami przełączającymi.

Seria P42

Seria produktów P42 składa się z czujników jedno i dwuczęściowych. Można je dostosować do różnych zadań poprzez programowanie parametrów za pomocą standardowych interfejsów.

Seria P43

Seria produktów P43 to czujniki z funkcją nauczania poprzez zwieranie odpowiednich przewodów, z wyjściem analogowym lub dwoma wyjściami przełączającymi.

Seria P44

Seria produktów P44 to czujniki ultradźwiękowe z przyciskiem nauczania, wyjściami analogowymi lub dwoma wyjściami przełączającymi.

Seria P47

P47 to seria podstawowa ze stałą charakterystyką wyjścia analogowego lub jednym wyjściem przełączającym.

Seria P48

Seria P48 to niewielkie, szybkie bariery ultradźwiękowe.

Seria P49

Seria P49 to czujniki z nastawieniem na OEM, gdzie liczy się bardzo korzystna cena przy dużych ilościach.

Seria P53

Seria czujników ultradźwiękowych P53, posiada całkowicie szczelne obudowy wykonane ze stali nierdzewnej do zastosowań w trudnych warunkach i aplikacjach higienicznych.

Względem jakich obiektów można mierzyć odległość czujnikiem ultradźwiękowym?

Prawie wszystkie materiały i przedmioty odbijają dźwięk, dlatego można je opomiarować czujnikami ultradźwiękowymi. Nawet materiały tłumiące dźwięk, takie jak wata, guma czy pianka dają się mierzyć, choć niekiedy przy ograniczonej odległości. Mierzone obiekty mogą być twarde, płynne lub w postaci proszku, dla czujnika ultradźwiękowego nie jest to istotne. Bardzo cenną cechą tych czujników jest zdolność do wykrywania także obiektów przezroczystych.

Maksymalna odległość pomiaru czujników ultradźwiękowych

Maksymalna odległość dokonywania pomiaru od mierzonego obiektu zależy od jego charakterystyki odbicia. Decyduje o tym jego rozmiar, materiał i struktura powierzchni. Obiekty mogą mieć dowolny kształt i kolor, pod warunkiem, że odbiją odpowiednie echo do czujnika. Przy wykorzystaniu czujników ultradźwiękowych można wykrywać nawet bardzo małe obiekty, takie jak druty o średnicy 0,2 mm. Obiekty odbiegające od ideału mogą obniżyć maksymalną odległość wykrywania i czasami stabilność wartości pomiarowych.