Bezdotykowy pomiar grubości szkła szafirowego i soczewek
Szkło szafirowe / szkło rubinowe charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami termicznymi, doskonałymi właściwościami elektrycznymi i dielektrycznymi oraz jest odporne na korozję chemiczną. Jest również odporne na wysoką temperaturę, posiada dobrą przewodność cieplną, wysoką twardość, transmisję podczerwieni i dobrą stabilność chemiczną. Z tych względów szkło szafirowe często używa się do zastąpienia innych materiałów, celem wytwarzania okien optycznych przepuszczających podczerwień. Jest również szeroko stosowane w sprzęcie wojskowym wykorzystującym podczerwień takim jak: noktowizory na podczerwień i dalekiej podczerwieni, w nocnych kamerach monitoringu i innych instrumentach oraz przyrządach. Wykorzystują je także mierniki technologii satelitarnej i kosmicznej, lasery dużej mocy, pryzmaty optyczne, okna optyczne, okna i soczewki UV i IR, porty obserwacyjne do eksperymentów w niskich temperaturach, instrumenty nawigacyjne, lotnicze i kosmiczne.
Spośród obecnie dostępnych materiałów powłok optycznych, współczynnik załamania światła fluorku magnezu (MgF2) jest prawdopodobnie najmniejszy i wynosi zaledwie 1,38. Zastosowanie powłoki z fluorku magnezu może zmniejszyć współczynnik odbicia światła z 4% do 1,8%, co również zwiększa transmisję. W porównaniu oczywiście do poprawy przepuszczalności można zastosować także wielowarstwowe powłoki zwiększające odbicie, czyli powłoki po obu stronach szkła. Szczególnie w przypadku zegarków o stosunkowo dużej średnicy i krzywiźnie szkła, konieczne jest zwiększenie obróbki powłoki. Powłoka nie może całkowicie wyeliminować odbicia, a może je jedynie zmniejszyć.
Zdj. 1 – Soczewka ma pewien stopień krzywizny. Używając czujników konfokalnych możliwy jest bezkontaktowy pomiar tego parametru poprzez skanowanie obiektu a następnie np. sprawdzenie, czy jest on kwalifikowany.
Zdj. 2 – Grubość soczewki wynosi zazwyczaj między 5 μm a 3400 μm. Istotnym parametrem jest głównie grubość soczewki w środkowym punkcie. Wykorzystując czujniki konfokalne możliwe jest pokonanie tej kluczowej trudności – odnalezienie punktu środkowego.
Zdj. 1
Zdj. 2
Chromatyczne czujniki konfokalne Hypersen służą do bezdotykowych pomiarów grubości szkła lub soczewek, aby uniknąć ich uszkodzenia i zanieczyszczenia. Częstotliwość próbkowania może osiągnąć nawet 7200 Hz. Obsługa czujnika konfokalnego jest bardzo intuicyjna i wygodna.
Jeśli posiadasz podobną aplikację i chciałbyś dowiedzieć się więcej w tym temacie zapraszamy do kontaktu – chętnie udzielimy wszelkich niezbędnych informacji, przeprowadzimy testy i doradzimy w doborze odpowiedniego sprzętu!